середа, 23 березня 2016 р.

«Славетна історія українського козацтва?»


Для учнів 8-9 класів

Мета: активувати і поглибити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі; виховання поваги до історичної спадщини рідного народу; формувати навички командної роботи.
Обладнання: Картки із завданнями, портрети гетьманів, бочечки з лото.
Учасники: ведучий 1(вчитель); ведучий 2 (учень); помічник;  команди учнів 8-9 класів по 5 учасників.

Ведучий 1: Осіннє свято Покрови встановлено на честь Божої Матері. Історія виникнення свята має глибоке коріння. Виникло воно ще в Х ст. у Візантії.
Саме 14 жовтня, в день Покрови Пресвятої Богородиці, з 1990 р. відзначається свято запорозького козацтва. Бо запорозькі козаки. особливо шанували Покрову. На Січі це свято було храмовим. Богородиця була їхньою заступницею в далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої стихії, ні злих ворожих сил. Її зображення було вибите на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від її порога січовики вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів.
Ведучий 2: Саме восени на Покрову козаки часто проводили загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину. Першу церкву на честь Покрови запорожці побудували в 1659 р. на Чортомлицькій Січі. За свідченням Д.І.Яворницького, за час існування Січей було побудовано 13 церков Покрови Богородиці. Крім того, Покрова уособлювала ще й материнство – святе поняття для козаків.
Ведучий 1: Як писав Д.І. Яворницький: “… це свято для козаків мало подвійне значення, під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі; під Покровом Пріснодіви вони залишалися нежонатими, і свято виконували головний девіз святого життя – захист православної віри”.
Ведучий 2: Після зруйнування Січі запорожці захопили з собою за Дунай і образ Покрови.
            Тож ми пропонуємо,  вшановуючи  наше славне козацтво,  провести історичну вікторину і дізнатися, що ви пам’ятаєте про період Козаччини на Українських землях.
Отож, прошу команди приготуватися до змагань. Оберіть капітана команди.
Інтелектуально-розважальна гра
« Козацькими стежками»
(Для учнів 8-9 класів)


Мета: Розширення та поглиблення знань учнів про події з історії України козацької доби. Ознайомлення зі звичаями та устроєм козаків. Виховання любові до рідного народу, його культури.
Обладнання: Вишиті рушники та квіти, український народний одяг для ведучих, плакат з написом «Козацькому роду нема переводу», магнітофон.

                                             Хід гри
Ведучий:  Було колись – на Україні
                  Ревіли гармати;
                  Було колись – запорожці
                  Вміли панувати!
                  Панували,  добували
                  І славу і волю –
                  Минулося, осталися
                  Могили по полю.

Ведуча:  Більше ніж 500 років тому в українських степах за дніпровськими порогами, поселились перші козаки. Близько трьох століть вони боронили Україну від турків,  татар та інших ворогів.

Ведучий:  Відвага і хоробрість козаків були відомі в Європі. Багато славних синів українського народу навіки увійшли в історію України. Це і Дмитро Вишневецький, і Северин Наливайко, і Петро Сагайдачний, і Богдан Хмельницький.

Ведуча:  Запорізька Січ…Козаччина. Синонім свободи, людської і національної гідності, талановитості. Навіть у наші часи, якщо хочуть підкреслити вроду людини і кращі риси, то говорять, що вона з козацького роду.
Ведучий:  Любіть Україну, як сонце любіть,
                  Як вітер і трави і води,
                  В годину щасливу, і в радості мить,
                  Любіть у годину незгоди.
Ведуча:  Яка ж вона довга,
               В століття, у цілі віки
               Година незгоди, що люд український гнітила.
               Із сивої пам’яті сміло ідуть козаки,
               А шаблі мов блискавки,
               Сині жупани мов крила!
Демонстрація фільму «Українське козацтво»
Ведучий:  До звука звук, струна струні одвітна,
                  А всі одвітні серцю кобзаря.
                  А вже козацьке військо маком квітне
                   І спалахнула Хортиці зоря.
Ведуча: З віків страждань, з віків руїни
               Крізь кров’ю зрошені літа
               Встає нова моя Вкраїна,
               Моя Вітчизна золота!
Ведучий:  Встає прекрасна і незламна,
                  Назустріч сонцю із імли
                  Неначе мрія тих гетьманів,
                  Які за неї полягли.
Ведуча:  Майбутнє сучасної України – це її молодь, яка повинна знати і пам’ятати найвизначніші події з історії своєї держави.
Оскільки у народу, який немає минулого, не може бути і майбутнього.

Слово вчителя:  Ми зібрались у цій святковій світлиці, щоб згадати славні часи української історії. Змагатися у спритності, винахідливості та проявляти свої знання, будуть дві команди. А оцінювати наші конкурси буде козацька старшина у складі…(Представлення)
(команди заздалегідь готують назву та девіз команди)


І конкурс. „ Представлення команд ”.
Команди мають представити герб,  назву команди та девіз.

ІІ конкурс. „ Розминка ”
 Умови: представники команд по черзі виймають маленькі бочечки із великої бочки і, згідно з номерами, отримують питання вартістю в один бал. Та команда, яка витягне щасливий випадок, отримає три бали, якщо дасть правильну відповідь на запитання.

Питання на другий конкурс
Команда 1

Що означає слово – козак?  (вільний)
Як називалась рада, що збиралася для вирішення стратегічних питань, коли між старшинами не було одностайності?  ( чорна рада)
Які відомі українські танці народилися на Запоріжжі? (гопак, метелиця)
Як називалася столиця козацький земель? (Запорізька Січ)
Найвідоміша козацька страва.( куліш)
Кого на Січі називали козацьким джурою (чурою)? (помічника, учня, майбутнього козака )
Центральний орган управління Січі. (Кіш)
На яких музичних інструментах грали козаки? (кобза, скрипка, цимбали)
Як називали співця, хранителя бойової слави? (кобзар)
Автор першої української конституції. (Пилип Орлик)


Команда 2
Яку річку найбільше поважали запорізькі козаки? (Дніпро)
Як називали місце, де жили козаки? (курінь)
Що означає для козака слово «чайка»? (Човен)
Де відбулася перша битва в ході визвольної війни? (Під Жовтими Водами)
Холодна зброя з вигнутим лезом, яку виготовляли безпосередньо на Запорізькій Січі (шабля).
Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари)
Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам)
Як звали першого козацького гетьмана? (Дмитро Вишневецький)
Що козаки обов’язково будували на Січі? (Церкву)
Який колір мала січова корогва? (Малиновий)


ІІІ конкурс. „ Знавці ”
Питання для конкурсу 1

1. В історичній літературі за часів Козаччини (у XV-XVIII ст.) цю державу називали - Висока Порта. Країна, про яку йдеться, розташована між Чорним і Середземним морями, омивається Егейським морем, межує з Грузією, Іраном, Іраком і Сирією, а також з Грецією і Болгарією. Сьогодні це індустріально-аграрна країна.
Впродовж століть територія цієї країни (до 1923 імперії) зазнавала змін, а за деяких періодів ця країна безпосередньо межувала з Україною чи навіть володіла частиною українських земель.
Ця країна відігравала значну роль в історичному минулому українського народу,  в результаті діяльності якої сформувалося українське козацтво, особливо запорозьке.
Після отримання Україною незалежності відносини з цією державою розвивалися доволі інтенсивно. Активним був політичний діалог, співробітництво в рамках міжнародних і регіональних організацій. Показовим у цьому плані стало співробітництво в рамках Організації Чорноморського економічного співробітництва. Сьогодні ця країна займає друге місце серед імпортерів українських товарів.
Що це за країна?  Туреччина
 
2. Цей термін походить від арабо-турецького слова, що в перекладі означає паливода, порушник спокою, кочівник, розбійник і вживається в історичній літературі в двох значеннях.
1) на означення повстанського руху на Правобережній Україні в середині та другій половині XVIII ст.
2) службовець українських військових формувань часів Української національної революції 1917-20 рр.
Сьогодні цей терміном названо щорічний фестиваль бойового звичаю, започаткованого у 2008 році, ним (але в множинній формі) назвав себе український рок-гурт.  Гайдамака


Музичний твір, автор і походження якого не зясовані. Дійшов до наших часів завдяки сліпому бандуристу з м.Ромен Євгену Адамцевичу (1903-1972.), який публічно виконував його в другій половині 20 століття. Сучасного звучання набув після обробки для оркестру народних інструментів, яку в 1969 році здійснив народний артист України В.Гуцал. Вперше публічно прозвучав в цій обробці 12 квітня 1970 року, у виконанні Державного оркестру народних інструментів. Після гастрольної поїздки оркестру до Москви, де українська громада палко вітала звучання цього твору, цей твір наказом Москви був заборонений, як “буржуазно-націоналістичний”. Відтоді і аж до кінця 80 виконання його зі сцени, на радіо чи телебаченні було заборонено, всі записи на радіо та телебаченні були знищені. На початку 90-х років цей твір став неофіційним гімном національно-свідомої української громади, а згодом маршем Незалежної України.
Що це за твір? Козацький марш_

Каламар - чорнильниця. За козацькими традиціями набував значення одного з козацьких клейнодів. Каламар-клейнод завжди був похідним і становив собою виготовлений з бронзи або срібла чорнильницю, із завуженою горловиною, спеціальною кришечкою, а також із вушками, за які каламар підвязувався до пояса. Деякі кламарі були з’єднанні із продовгуватим футляром для пер.
Яку посаду приймав козак, якому передавався даний інструмент?
Військового писаря

Історія цього міста простежується з XII ст. У переліку держав та народів, які володіли ним, босморські правителі, римляни, Візантія, хазари, половці, генуезці. Турецькі завойовники у 1475 році назвали його Кефе. За часів козаччини в цьому місці розташовувався найбільший невольничий ринок, на якому татари продавали у рабство бранців, у тому числі і козаків, захоплених під час нападів на Україну. Козаки не раз здобували це місто, визволяючи своїх земляків.
Назвіть сучасну назву цього українського міста. Феодосія


Український народний танець, який був надзвичайно поширений серед козаків. Запальний, веселий, імпровізований, танець цей міг бути «парним», «трійним» - чоловік і дві жінки»; і навіть сольним. Існували наступні різновиди цього танцю (кубанський, терський і гуцульський). У наш час існує кілька концертних обробок цього танцю. Його елементи українські, російські та польські композитори використовують в операх та балетах.
Що це за танець? Козачок


Полковник черкаський, перший полковник української Визвольної армії, народний герой, щодо походження якого й до сьогодні ведуться суперечки. Командував Черкаський полком. Прославився у битвами під Жовтими Водами та Корсунем. Після Корсунської битви очолив окремий корпус, що самостійно діяв на Лівобережжі, а потім на Поділлі та на Київщині. У листопаді 1648 у складі війська Б.Хмельницького здійснив похід на Замостя (Польща). Прославився в битві за Львів. Під час облоги фортеці Замостя захворів на чуму і незабаром помер. Він є героєм кількох романів, зокрема сучасного письменника В.Кулаковського. У Львові йому споруджено пам’ятник, в Тернополі його ім’ям названо вулицю.
Хто це? Максим Кривоніс

Держава, що у 15-18 ст. існувала на території сучасної України на значній частині Північного Причорномор’я та Приазов’я, а також на пониззі Кубані (Росія). Незалежність цієї держави була проголошена Харджі-Гіреєм, та вже в 70-х роках 15 ст. держава стає васально залежною від Туреччини. Столицею держави було місто Бахчисарай. Вся історія держави – це історія безлічі грабіжницьких нападів його військ на українські, російські та польські землі. Лише за період з 1450 по 1556 військо даної держави 86 разів здійснювало напади на українські землі, грабуючи, випалюючи міста і села, захоплюючи в полон десятки тисяч бранців, яких потім продавали на невольничих ринках. Відтак, майже вся історія українського козацтва – це історія боротьби козаків з жителями цієї держави та її покровителями.
Назвіть назву цієї держави?  Кримське ханство

ІV. Конкурс  „ Ти – мені, я – тобі ”.

Умови: кожен із членів команди обирає собі суперника і ставить йому питання. Інші члени команди не мають права відповідати. (роздрукувати завдання)
V. Конкурс „ Гетьмани ”

Умови:  кожна команда має відповісти про якого гетьмана йде мова, заслухавши по черзі п’ять фактів про особу. Чим раніше команда дасть правильну відповідь, тим більше набере балів.
Команда
1 – Народився у родині заможного українського шляхтича (10 балів)
2 – навчався у Київському колегіумі, єзуїтській школі у Варшаві. Голландії, Італії, Німеччині і Франції (8 балів)
3 – Його вважали одним із найбільших і найбагатших феодалів Європи (6 балів)
4 – Був гетьманом України 1687 1709 рр.( 4 бали)
5 – за зраду Імператору Петру І йому оголосили анафему (2 бали)
// Іван Мазепа//
Команда
1 – Навчаючись в Острозькій академії найбільше цікавився військовою справою (10  балів )
2 – Походив з дрібного православного шляхетського роду Галичини. Гетьман 1610-1622 років (8 балів)
3 – під його проводом було здійснено вдалі походи проти турків, захоплено Кафу. (6 балів)
4 – Був на чолі козацького війська у битві під Хотином ( 4 – бали)
5 – прізвисько, на думку істориків, походить від слова „Сагайдак ” – футляр для лука і стріл, обтягнутий шкірою дикого козла (2 бали)
// Петро Конашевич –Сагайдачний//

VІ. Конкурс
Козацькі прислів’я для шостого конкурсу

Хто швидше доповнить прислів’я
За рідний край ... (і життя віддай).
Або перемогу добути, ... (або вдома не бути).
Кров не водиця, ... (проливати не годиться).
До булави треба ... (голови).
Де козак, ... (там і слава).
Степ та воля — ... (козацька доля)
Козацькому роду ... (нема переводу).
Береженого Бог береже, а козака ... (шабля стереже).
Хочеш спокою — ... (готуйся до бою).
Терпи, козаче, ... (отаманом будеш).
Коли стелиться доріжка, козакові... (не до ліжка.)
Хліб та вода — ... (козацька їда.)
Що нам холод,… (коли козак молод!)
Хто любить піч, … (тому ворог Січ).
Коли навколо вороги - то не життя, … (честь бережи)
VІІ. Конкурс художників
Умови По черзі - учасники команди малюють різні частини тіла козака (біля дошки)
Голову
Тулуб
Руки
Ноги
Атрибути


Підбиття підсумків та оголошення результатів. Нагородження переможців.































Для 4 конкурсу  „ Ти – мені, я – тобі ”
Команда1
Як називали козаків, що перебували на державній службі? (Реєстрові)
Якому гетьманові найбільше «дісталося» від істориків? (Іванові Мазепі)
З ім'ям якого гетьмана пов'язують створення козацької кінноти як роду військ? (Богдана Хмельницького)
Останній гетьман Запорозької Січі. (Кирило Розумовський)
Острів на Дніпрі, який належав до володінь Запорозької Січі (Хортиця)

Команда 2

Хто заснував Запорозьку Січ? (Дмитро Вишневецький)
Що було атрибутом козака? (Оселедець)
У якому місті за часів гетьманування Б.Хмельницького розташовувалася резиденція гетьмана? (У Чигирині)
За правління якого гетьмана в 1620 р. було відновлено Київську митрополію і всю православну ієрархію? (За правління Петра Сагайдачного)
Голова козацького уряду. (Гетьман)

Немає коментарів:

Дописати коментар