середу, 23 березня 2016 р.

Передумови національно-визвольної війни

Конспект уроку  на тему:

«Передумови національно-визвольної війни. Богдан Хмельницький та його сподвижники». 
Мета: визначити причини та передумови Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування, дати характеристику історичної постаті Богдана Хмельницького та його сподвижників; розвивати в учнів уміння аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їх роль в історичному процесі, на прикладах героїчної історії українського народу виховувати в учнів національно-патріотичні почуття.
Основні поняття: «Національно-визвольна війна».
Обладнання: підручник, презентація,  портрет Богдана Хмельницького та його сподвижників, додатки, уривок з документального фільму «Богдан Хмельницький», схеми, індивідуальні картки
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф:

Усі люди є вільними і рівними у своїй гідності і правах.

Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• застосовувати та пояснювати на прикладах термін «Національно-визвольна війна»;
• визначати причини та передумови Національно-визвольної війни;
• скласти історичний портрет Богдана Хмельницького;
• називати імена сподвижників Богдана Хмельницького;
• аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їхню роль в історичному процесі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день тому, хто зліва
Добрий день тому, хто справа.
Посміхнись, тому хто зліва,
Посміхнись, тому хто справа.
Привітай, того хто зліва,
Привітай, того хто справа.
Тож почнемо наш урок.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя:
          Напевне, якщо запитати з чим у вас асоціюється Японія , то ви скажите з сакурою, Нідерланди – з тюльпанами, Єгипет – з пірамідами, так для більшості іноземців Україна асоціюється з козаками, з Богданом Хмельницьким. Тому ми зобов’язані добре вивчити історію українського козацтва та видатних діячів. І коли хтось нас запитає,  ми не повинні опускали очі від сорому, що не знаємо, а навпаки відповідали б  з гордо піднятою головою!

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вчитель -  Шановні діти сьогодні ми з вами починаємо вивчати нову тему, яка називається  «Початок Національно-визвольної  війни ». Після її вивчення ми зможемо надати оцінку  подіям Національно-визвольної війни, визначити її історичне значення .
Тума уроку: „ Передумови національно-визвольної війни ”
План
1.     Передумови  та причини Національно- визвольної війни.
2.     Постать гетьмана Б. Хмельницького.
3.     Найближче оточення Богдана Хмельницького.
4.    Заходи по підготовці до війни.
1.  Передумови  та причини Національно- визвольної війни.
Бесіда за запитаннями.
Назвіть прояви національно-визвольної боротьби українського народу наприкінці XVI – у 20-30 роки XVII ст. (козацькі повстання 1591-1596 рр. під проводом К.Косинсього  та С.Наливайка;селянські рухи: 1625р. - Марко Жмайло,1630р.-Тарас Федорович(Трясило),1635 – Іван Сулима,  1637-1638, Павло Бут(Павлюк), Я.Острянин, Дм. Гуня)

Чим вони закінчилися?/1625р.укладено Куруківську угоду з Мих. Дорошенком, 1630р. –Переяславську угоду,(хитке перемир’я), поразка повстанців/
Який період і чому в історії Речі Посполитої поляки називали „ золотим десятиліттям ” /Поразка визвольних змагань  призвела до того, що протягом 1638-1648рр. не відбулося жодного значного повстання/
Розповідь учителя  (учні отримують картки з  яких визначають причини)
У середині XVII століття визріли такі причини  Національно-визвольної війни:
1. Соціально-економічне гноблення:
зростання в Україні землеволодіння польських магнатів і шляхти;
покріпачення селян і зростання панщини;
утиски козацтва та міщанства;
нерівноправність у правовому та політичному положенні української шляхти.
2. Національний гніт:
обмеження українців у правах при зайнятті урядових посад та в органах самоврядування міст;
оголошення другосортності та неповноцінності українців.
3. Релігійний гніт:
наступ католицизму та уніатства на права та свободи УПЦ;
насильницьке окатоличення населення;
діяльність єзуїтів в Україні.

Вчитель. Таким чином  події середини XVIІ ст.. мали характер як національно-визвольної, так і соціальної боротьби. Це була антифеодальна визвольна війна, головною рушійною силою якої виступало селянство, а політичною силою і лідером – козацтво.
2.     Постать гетьмана Б. Хмельницького.
Україна, натерпівшись польського панування, стримувала свій гнів протягом доби «золотого спокою». Але достатньо було невеликого поштовху, появи  людини, що спромоглася б стати організатором боротьби, щоб український народ піднявся на війну. І така людина на Україні була – Богдан Хмельницький.
Це була особа неординарна, котра з XVII по XXI століття викликає до себе різне ставлення. Протиріччя в сприйманні козацького ватажка – демократично обраного масами, і одночасно – носія авторитарної влади, виявились в поглядах ще його сучасників.
Автор «Історії русів» ставиться до Хмельницького як до Моісея, що вивів свій народ з «лядської неволі», але тут же ставить йому в провину, що він веде свій народ в нові кайдани рабства та неволі.
Так хто ж він –  зрадник, чи розумний та хитрий воїн, чи захисник і Моісей українського народу?  Це нам і належить вирішити, спираючись на знання про його діяльність, протягом декількох уроків.


Перегляд відеофільму …
На основі отриманої інформації провести
„Історичний диктант ” – під час виконання якого учні відповідаючи „так”- піднімають зелену картку, а на відповідь „ні” – червону.
Родовим маєтком Б.Хмельницького був хутір Суботів на Чигиринщині. (Так)
Б.Хмельницький очолив морський похід козаків до Туреччини в 1646 році. (Ні)
Поштовхом до козацького повстання стала особиста трагедія Б.Хмельницького.(Так)
Б.Хмельницькому не вдалося покарати старосту Д.Чаплинського законним шляхом.(Так)
Чи був соратником Б.Хмельницького Петро Конашевич-Сагайдачний.(Ні)
Чи брав участь Хмельницький у битві під  Цецорою? (Так)
3.     Найближче оточення Богдана Хмельницького. (І.Богун,Фіоль Джеджалій,  Максим Кривоніс, Матвій Гладкий, Іван Виговський…)
Повідомлення учнів з використанням презентацій.
Соратники Б.Хмельницького мали відмінні погляди з багатьох питань. Одні з них були досить помірковані, інші налаштованими радикально.
Проте Б.Хмельницький зміг згуртувати їх навколо ідеї боротьби за визволення України.

Гра „Визначте зайве в логічному ланцюжку і поясніть свою відповідь” :/роздрукувати картки/
1)  М. Кривоніс, Ф. Жеджалій, І. Богун, Владислав IV.
2)  Селяни, козаки, магнати ,православна шляхта.
3)  Фільварок, панщина, мануфактура, кріпацтво.
4)  Лютеранство, православ’я, католицизм, уніатство.
Заходи по підготовці до війни.
• Організація українського повстанського війська (заклик до українського народу вступати до козацького війська, налагодження виробництва пороху, купівля зброї і боєприпасів, домовленість з реєстровими козаками про їхню підтримку повстанського війська)
• Будівництво укріплень
Пошук союзників (укладення угоди з кримським ханом Іслам-Гіреєм ІІІ про військову допомогу у війні проти Польщі)

ІV Узагальнення і систематизація знань учнів:

Закінчіть речення:
1)  Національно – визвольна війна – це війна народу, спрямована на знищення іноземного панування, завоювання національної незалежності, створення незалежної держави
2)  Приводом до НВВ стала…  особиста трагедія Б.Хмельницького
3)  Соратника Б. Хмельницького у НВВ були :  І.Богун,Фіоль Джеджалій,  Максим Кривоніс, Матвій Гладкий, Іван Виговський…
4)  Батько Б. Хмельницького загинув …у битві під Цецорою
5)  Гетьманом Б. Хмельницький став у…
Вчитель. Пам’ятаєте , ми на початку уроку з вами говорили про те, які асоціації викликає  Україна, я думаю, що тепер вам не тільки не страшно дати відповідь на питання  іноземця про наше минуле, а навпаки ви самі захочите поділитися  здобутими  знаннями.
Вправа  „Асоціативний кущ ”  зі словом „ Козаччина ” (використовуючи  м’ячик, який передаємо з рук у руки)

VI. Домашнє завдання    
Опрацювати текст параграфа.
Записати в зошит та вивчити значення основних термінів та понять.
Принести контурні карти
Підготувати повідомлення про дружин Б.Хмельницького

Історично – інтелектуальна гра КВК «Мандрівка у світ історії»



Мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів, вчитися застосовувати набуті знання в нестандартній ситуації, брати участь в обговоренні історичних питань, розвивати здатність до критичного мислення, підвищувати в учнів інтерес до предмету, навчальної діяльності, розвивати здоровий дух суперництва та співробітництва, берегти пам'ять народу про історичне минуле.
Учасники: 2 збірні команди учнів 5-11 класів
                                                  Хід заходу:

1-й ведучий. Увага! Увага! Всім! Всім!
2-й ведучий. Сьогодні ми зібралися у цьому  залі, щоб ушанувати найпрекраснішу з наук – древню і вічно молоду історію.
1-й. І в цей чудесний день до нас на свято прибула головна покровителька історії, її муза – Кліо.

Входить Кліо.
 Кліо: Я дуже рада, що ви любите історію і зібралися, щоб вшанувати її. Адже це – найдавніша з наук.  Недаремно «батько історії» Геродот говорив: «Історія – учителька життя».
2-й. О, Кліо, скажи, чим же сьогодні ти нас порадуєш? Яку цікаву історію розповіси?
Кліо:  Я бачу, тут зібралися найкращі знавці історії і, гадаю, ми разом  з вами пройдемося головними сторінками нашого минулого і згадаємо, як усе відбувалося.  
1-й.  Ви про історію згадайте,
        На запитання Кліо відповіді дайте!
2-й. Девіз нашої гри: "Думати - колективно, діяти - оперативно, сперечатись - доказово, це для всіх обов'язково"
1-й.  А тепер дозвольте оголосити склад нашого справедливого журі. (…)
Кліо: Отже, для початку визначимо порядок виступу команд.      
На  екрані ви бачите   слайд,   на  якому записані імена  грецьких  богів,  але  букви  в  словах  розташовані невірно. Протягом 3 хвилин гравці  команд  повинні записати вірно імена богів.

            Дейсоноп - Посейдон  
            Везс – Зевс  
            Легосі -Геліос  
            Анфаі - Афіна  
            Іфмеад - Феміда  
            Ланолоп – Аполлон  
            Тіфорада – Афродіта
Команда, яка першою впорається з завданням – та першою й почне, а за першість отримає  1 бал.
Кліо: Запрошуємо команди для привітання. Зустрічаймо команду…

ВІЗИТКА (представлення команд, презентація на екрані)
Привітання команди «Скіфи»

"Скіфи" - команда знавців,
"Скіфи" - добра бажає всім,
"Скіфи" - сміливо в бій йдуть,
"Скіфи" своїх не підведуть.
Історію ми хочем знати,
І бачити її зблизька.
А для цього мрієм грати
У історичний КВК.
Уболівальників попросим
 Не ловити ґави,
А підтримувати "Скіфів"
Руками й ногами.
Не дивись на нас журі
Пильно і з тривогою.
Привітай нас в кінці матчу
Ти із перемогою!


Привітання команди «Літописці»
Історію старих віків,
Понад усе на світі,
Прагне на "12" вивчити
Команда "Літописці"
                    «Літописці» - команда просто клас!
«Літописці» - переможуть вас!
«Літописці» - усе хочем знать,
«Літописці» - ми вмієм знання здобувать!
Уболівальників попросим-
Допоможіть гравцям,
Гаряче ви  аплодуйте
Нашим "Літописцям".
Подивіться всі направо,
Там високий стіл стоїть.
За столом тим величаво,
Наше там журі сидить.
Хочем вас ми попросити
Нас суворо не судити.                      
Ведуча :  Команди готові до змагань? Почнемо!
І. Перший конкурс має назву „ Бліцтурнір ”
/10 запитань і 30 секунд на обговорення. Кожна правильна відповідь – 2 бали. Якщо команда надає неправильну відповідь, право висловитися надається іншій команді. Про готовність відповідати учасники повідомляють подавши умовний сигнал/
Уявіть, що ви живете у 2000 році до нашої ери, вам потрібно зрубати дерево. Із чого зроблена ваша сокира? /Із бронзи/
У 482 р. до н.е. в землю сховали скарб. Ви знайшли його минулого року. Скільки років він пролежав у землі? / 2497 років/
Який кочовий народ мав войовничих жінок амазонок? /Сармати/
Як називався складний процес боротьби за перебудову католицької церкви у Європі? /Реформація/
Хто з мореплавців відкрив Америку, а на честь кого новий материк назвали? /Колумб, Амеріго Веспуччі/
Хто заснував першу Січ за дніпровськими порогами? /Д.Вишневецький/
ІІ.(1) Конкурс має назву «Мандрівка по Стародавньому світу»
Кому належать слова? (кожна правильна відповідь 1 бал)/обирають завдання/
„Філіпу я зобов’язаний тим, що живу, а Аристотелю тим, що живу достойно ”./Олександру Македонському/.
„Жереб кинуто ”. „Прийшов, побачив, переміг ” /Юлій Цезар/
„Гроші не пахнуть ”. /Веспасіан/
Дайте мені точку опори, і я переверну весь світ. /Архімед/
ІІ. (2) Запрошуємо до участі у конкурсі  «Запитання з родзинкою».
(кожна правильна відповідь 1 бал)/Зачитую завдання/
1) У Стародавньому Єгипті красивим вважалося жирне волосся, тому єгиптяни рясно змащували його жиром. У день похорону прийнято було посипати голову попелом. Одного разу під час похорону пішов дощ, і в цей момент, як свідчить історія, люди винайшли щось, що зіграло значну роль в житті людства.
Відповідь: мило
2) Понад 2 тис. років тому китайський імператор Цінь Ши Хуанді наказав поставити на вході в палац ворота, виготовлені з цілісного шматка магнітного залізняку. Для чого це було зроблено?
Відповідь: Для виявлення зброї у тих, хто заходив до палацу.
3) Шановні знавці! Якось віслюк забрів у виноградник і акуратно обскуб частину кущів. Господар розгнівався: «Треба ж, обскуб найкращі молоді гілочки!». Пройшло літо. Настала осінь. І тут греки вирішили поставити величний пам'ятник віслюку. І поставили. Як ви думаєте, чому греки прийняли таке рішення?
Відповідь: віслюк надав грекам урок агротехніки – обрізання винограду забезпечує більший урожай.

4) Стародавні римляни казали «Там, де лежить заєць». А ми говоримо ...
Відповідь:  («…де собака зарита»)
 
5) Чому дорівнює руська міра рахунку «половина другого десятка»?
Відповідь:  (15)
 
6) Яка частина тіла називається так само, як раніше на Русі називали великий шматок цукру?
Відповідь:   (Голова)

ІІІ. „ Історії Київської Русі ”
У  наступному конкурсі ви отримуєте завдання  з історії Київської Русі. (Кожна правильна відповідь – 2 бали)
У запропонований вам текст потрібно внести правильні доповнення.
А) Після смерті у _______ князя Володимира між його нащадками розгорнулася міжусобна боротьба за київський престол. ЇЇ ініціював _______ , старший  син померлого князя (люди дали йому прізвисько «_______»). Після декількох років кривавих міжусобиць у Києві почав князювати ______ , який до цього правив у ________ . Цього відомого історичного діяча ми знаємо під прізвиськом «_______».
  Б) Пропонуємо вам чотири зображення. Командам потрібно поєднати їх у пари та написати, з якими подіями в історії Київської Русі вони пов’язані. (кінь, голуб, горобець, змія).
Відповідь:
А) Після смерті у 1015 році князя Володимира між його нащадками розгорнулася міжусобна боротьба за київський престол. ЇЇ ініціював Святополк , старший син померлого князя (люди дали йому прізвисько «Окаянний»). Після декількох років кривавих міжусобиць у Києві почав князювати Ярослав, який до цього правив у Новгороді . Цього відомого історичного діяча ми знаємо під прізвиськом «Мудрий».

Б) Кінь + змія – пов’язанні зі смертю  Віщого Олега;

Голуб + горобець – помста Ольги древлянам за смерть чоловіка Ігоря, за допомогою  цих птахів було спалено місто Іскоростень.

IV. Конкурс з історії Нового часу „Історична вікторина „Що? Де? Коли? ” (кожна правильна відповідь 1 бал)
Вчитель. А зараз ми мандруємо по історії 16 - 17століття.
Назвіть результат Люблінської унії. (Утворення Речі Посполитої )
Як називався найбільший невільницький ринок в османській імперії? ( Кафа )
Як називався час після закінчення Визвольної війни в Україні? ( Руїна )
Яка країна зазнала поразки в Хотинській війні? (Туреччина)
За андрусівською угодою Лівобережна Україна відійшла … (до Росії)
Хто здійснив першу навколосвітню подорож? (Ф. Магеллан)
Хто є автором картини: „Таємна Вечеря ”, „Мона Ліза ”? (Леонардо да Вінчі)
Яка християнська церква утворилася у 1596 році? (Греко-католицька)
Про кого йдеться: народився у 1595 році; розпочав Національно-визвольну війну; підписав Переяславську угоду? (Б. Хмельницький)
Про кого йдеться: французький інженер і картограф; збудував фортецю Кодак; автор багатьох карт тогочасної України? (Г.Боплан)
 V.„Вгадайте хто це? ”  
Вчитель. Наша мандрівка по сторінках історії продовжується. І ми опинилися у 19 столітті. Визначте історичну особу за наведеними відомостями. Якщо ви не вгадаєте з першої інформації, по черзі будуть запропоновані ще дві. (ви маєте можливість отримати 5 балів, якщо з першого разу дасте правильну відповідь, кожна наступна підказка мінус 2 бали)
І.
Народився на Корсиці.
Здійснив на чолі війська похід у Єгипет.
У 1804 році став імператором.  (Наполеон)
ІІ.
Він був міністром – президентом Прусії.
Став першим канцлером Німеччини.
Отримав  прізвисько «Залізний канцлер» (Бісмарк)

VІ. Конкурс „Ти - мені, я – тобі ”.
Вчитель. Історія має сторінки,  про які не можна забувати. Наступний  наш конкурс присвячений подіям Великої Вітчизняної війни.( команди обирають номер завдання із запропонованого плакату для свого суперника)

1 2 3 4 5  
6 7 8 9 10  
11 12 13 14 15  
16 17 18 19 20

Назвіть хронологічні межі Другої світової війни. (1 вересня 1939-2 вересня 1945 року)
Назвіть хронологічні межі Великої Вітчизняної війни (22 червня 1941-9 травня 1945 року)
Місто-герой, оборона якого тривала з 30 жовтня 1941 по 4 липня 1942 року.  (Сталінград)
   Форми Руху Опору (Активні та пасивні).  
План блискавичної війни (Бліцкриг)
 Добровільне співробітництво із загарбниками (Колабораціонізм) .
Планомірне знищення єврейського населення (Голокост)
 Перше звільнене українське село 18 грудня 1942 року. (с. Півнівка)
Другий фронт в Європі було відкрито …( у червні 1944 року)
Назвіть три конференції країн союзниць, що відбулися протягом Другої світової . (Тегеранська, Кримська, Потсдамська)
 Коли було звільнено Київ ( : листопада 1943 року)
Коли було звільнено  всю територію України (28 жовтня 1944 року)
Коли було звільнено село Захарівку (14 березня 1944 року)
  . Як називались наші радянські громадяни, яких під час війни забирали на примусові роботи до Німеччини (остарбайтер)
 Яку військову операцію називали „Другим Сталінградом ”? (Корсунь-Шевченківську)
 Як називався план ведення війни проти Радянського союзу: «Барбаросса» чи «Шліфена»? («Барбаросса»)
Як називалась реактивна установка, що була вперше застосована під час битви за Смоленськ у 1941 році? («Катюша»)
Назвіть прізвище легендарного радянського розвідника, що діяв проти фашистів у Рівному та Львові (Кузнєцов)
 Оборона Одеси тривала 72 чи 250 днів? (72 дні)
Як називався фашистський окупаційний режим: новий курс чи новий порядок? (новий порядок)
VІІ. Україна сучасна.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  
Вчитель. І останній наш конкурс „ Вгадай мелодію ” . Ні для кого не секрет, що пісня ,також,  являється не аби яким джерелом інформації про події які відбуваються в історії, про те,  що впливало на світогляд тогочасної людини. Пропоную вам за мелодією відгадати, що це за музичний твір та заспівати кілька рядків

Кліо:
Мандрівку  по вікам та ерам,
Продовжувати можна без кінця,
Знання історії нам допоможуть
Відкрити для життя  серця.

І ви, майбутнє покоління,
Як сад, що квітне і росте,
І та історія, що вам тепер творити
хай тільки щастя всім несе!
Слово журі….

Гра Суперісторик


Девіз турніру:
„Історія – свідок століть,
Факел істини,
Душа пам’яті,
Наставниця життя ”
(Цицерон)  
Мета: узагальнити основні поняття і терміни; розвивати вміння працювати індивідуально; виховувати в учнів  правила поведінки під час змагань, правила чесної конкуренції.
Хід гри:
   1-й ведучий
      Сьогодні знову свято в нас
      Гостей прийшло багато,
      Ми раді привітати вас
      І гру свою почати!

   2-й ведучий
      Це буде історична гра,
      Насичена, кипуча,
      Після уроків дітвора
      Стає смішна і дуже  балакуча.

Ведучий1. Доброго дня всім, хто присутній на нашому святі!
Ведучий 2. Всім приємного дня.
Ведучий1. Сьогодні ми зібралися з вами для того, щоб показати що ми
                      знаємо і зрозуміти, що ми ще повинні дізнатися.
Ведучий 2. Так дійсно. Але щоб нам це зробити ми повинні по-перше
                      зустріти наших учасників.
Ведучий 1. Зустрічайте оплесками наших  знавців історії, та побажаємо їм
                      успіху.

І конкурс. Презентація ( учасники представляються та розповідають з якою історичною особистістю себе порівнюють, і чому?)
ІІ конкурс „Історична вікторина  (розминка)

  1. Що таке історія? (Наука про минуле людства.)
  2. Назвіть відомого українського історика, автора десятитомної «Історії України-Руси».    (М. Грушевський.)
  3. Хто був автором найдавнішого літопису «Повість минулих літ»? (Нестор.)
  4. Який археолог відкрив трипільську культуру (В.Хвойко)
  5. На які групи поділялися словяни? (західні, східні, південні)
  6. Слов'янський бог грози. (Перун.)
  7. Син княгині Ольги та князя Ігоря. (Святослав.)
  8. Перший збірник законів Київської Русі. («Руська правда».)
  9. Якого київського князя прозвали «Окаянним»? (Святополка Володимировича.)
  10. Кого на Русі називали «Красним Сонечком». (Князя Володимира Великого.)
  11. Найбільший транспортний шлях Київської Русі. (Шлях «із варягів у греки».)
  12. Перша кам'яна церква Київської Русі. (Десятинна.)
  13. Скільки синів мав київський князь Володимир? (Дванадцять.)
  14. Яку династію київських князів започаткував князь Ігор? (Рюриковичі.)
  15. Дружина Ярослава Мудрого. (Інгігерда.)
  16. Князь, який, за легендою, загинув від укусу змії. (Олег.)
  17. Коли виникло козацтво?( 1489р)
  18. Що означає слово «козак»?
  19. Де розміщувалася Запорозька Січ? (о.Хортиця)
  20. Чому вона так називалася?
  21. Назвіть види зброї запорозьких козаків.
  22. Чим займалися козаки у вільний час?                              
  23. Назвіть гетьманів козацького війська, мінімум три.

24.     Як називався козацький човен?
25.     Жупан. (Верхній одяг козаків.)

Конкурс „ Термінознавець ” (вчитель зачитує визначення допоміжних історичних дисциплін, а учасники записують визначення)/Правильна відповідь 1 бал/

  1. Досліджує історію за викопними рештками  (Археологія)
  2. Назвіть допоміжну історичну дисципліну, яка вивчає час. (Хронологія.)
  3. Яка наука вивчає герби? (Геральдика.)
  4. Наука, яка вивчає монети – (нумізматика)
  5. Наука, яка вивчає печатки – (сфрагістика)
  6. Яка наука вивчає походження назв міст, селищ і т. ін. (топоніміка)
  7. Науковці, які досліджують викопні рештки істот (антропологи)


Конкурс Сім «чудес світу». Так називають уславлені, в часи давнини, споруди.
- Давайте назвемо ці сім чудес світу. (Діти записують на папері  відомі їм чудеса світу,  і які з них дійшли до наших днів, а потім відповіді передають журі):
1)   єгипетські піраміди;
2)   висячі сади Семіраміди;
3)   храм Артеміди в Ефесі;
4)   Зевс Олімпійський;
5)   мавзолей у Галікарнасі;
6)   колос на острові Родос;
7)   Фароський маяк.

А в цей час поки учасники виконують завдання ми звертаємося до глядачів і  розпочнемо  „Історичний аукціон”, той хто „купить” найбільше балів отримає заохочувальний приз!
Конкурс для вболівальників.

  1. В якій країні вперше стали пити чай з фарфорових чашок і писати на папері? ( Китай ).
  2. Коли в Греції ніхто не воював? ( у період олімпійських ігор ).
  3. Коли війну виграв один кінь? ( троянський кінь ).
  4. Яка відстань між Царгородом і Константинополем? ( це різні назви одного міста)
  5. Якого із князів сучасники називали  «тесть Європи»? (Ярослава Мудрого ).
  6. Як називається держава , якою править одна людина? (Монархія).

Конкурс „ Хроністи ”
Ведучий диктує числа, а учасники повинні їх написати  римськими цифрами
/надрукувати зразок для журі/
5- V    
15 - XV          
25 - XXV    
35 -XXXV  
40 -XL    
45 –XLV  
50- L        
55- LV  
60 - LX          
65 - LXV
 85- LXХХV
90-XC    
95-XCV
100-C


Конкурс „Угадай „Хто?” або „Що?”
Кожний учасник якомога швидше повинен назвати особу чи предмет, яку описує ведучий. Ведучий називає 4 підказки, якщо відповідь буде надана уже після першої учасник отримає 4 бали, з другої – 3 бали, з третьої – 2 бали,
з четвертої -1 бал.
І.
 1. Вона завершила Реформацію в Англії.
 2. Здійснювала політику торговельної експансії.
 3. Зробила Англію володаркою морів.
 4. Стратила Марію Стюарт. (Єлизавети І)
ІІ.
Здійснив другу навколосвітню подорож.
Мав особисту підтримку англійської королеви Єлизавети І.
Був піратом.
Переміг „Непереможну армаду ”( Ф. Дрейк )
ІІІ.
Вона велика і важка.
Вона прикрашає.
Зроблена із золота
Її носять королі та імператори.(Корона)
IV.
1. Побудував Софійський собор.
2.Запровадив першу збірку законів «Руська правда».
3. За нього були побудовані Золоті ворота в Києві.
4.Мав прізвисько «тесть Європи».( Ярослав Мудрий)
V.
1. Мала чотири періоди.
2. Була спричинена боротьбою за панування в Європі.
3. Призвела до масштабних руйнувань і загибелі людей.
4. Тривала 30 років.(Тридцятилітня війна)
.
Її збудував французький інженер Боплан.
Вона мала запобігти втечам селян на Січ.
Її зруйнували козаки в 1616р.
Була збудована на дніпровському порозі  Кодак (Фортеця)

VІІ.
Він народився 1595 року у сім’ї українського шляхтича.
Був на чолі Національно-визвольної війни.
Він був генієм військовим , будівник держави.
Підписав Переяславську угоду 8 січня 1654 року. (Б. Хмельницький)



Конкурс „ Чорний ящик ”( До гри „Чорний ящик” готують чотири  предмета, пов’язаних з історією, а учасники протягом 1 хв. повинні відгадати, що це за предмет і записати на аркуші. За кожну правильну відповідь 2 бала.)
 / опис предметів отримує кожний учасник/

1. Словосполучення «майстер на всі руки» знають усі. Це – людина, яка багато чого вміє, у якої «золоті руки». Цей вираз в наш час став узагальненим, а раніше майстром на всі руки називали умільця цілком конкретної професії. Що робив цей професіонал?
(Рукавички)

2. Продукти зроблені з плодів вічнозеленого дерева або кущів висотою до 12 м. Спочатку його особливі властивості помітили у XV-XVIст. В Ефіопії (Африка). Пастух помітив, що його кози, з’ївши листя цих дерев, не спали і всю ніч стрибали. На початку XVIІст. Цей продукт почали вживати в Європі.
(Кава)

3. На весіллі Пелея  та Феміди богиня чвар Еріда звела між собою Геру, Афіну та Афродфту, підкинувши на стіл це з написом „Найчарівнішій ”.
( Яблуко)

4. В ящику знаходиться предмет, який дав назву місту Фастів.(У давні часи гуртовики(оптовики), що торгували худобою, перед відправкою своїх гуртів до Києва, зв’язували волів хвостами. Селище де це відбувалося, називали Хвостів, згодом Фастів).
(Хвіст)

Конкурс для вболівальників.
Історичний аукціон ” продовжується

  1. У якому столітті засновано місто Київ? (5)
  2. За якого князя з’явилися на Русі перші карбовані монети? (Володимира)
  3. Який князь попереджав ворога про свій наступ, словами „Іду на Ви…” (Святослав)
  4. Який князь розпочав хрещення Русі?(Володимир Великий)
  5. Хто автор твору „Повчання дітям ”?(Володимир Мономах)
  6. Корогва – це…(Прапор)
  7. Булава, бунчук, корогва… назвіть одним словом.(Клейноди)
  8. Як називався Козацький човен?(Чайка)
  9. Про кого йдеться: Монарх Росії другої половини Х VІІІ ст.., німецького походження, ліквідував Гетьманщину? (Катерина ІІ)

  Конкурс „Історичний футбол ”  ( у кожного учасника – 3 картки із  запитаннями та чотирма варіантами відповідей. Потрібно негайно обрати правильну відповідь і всім одночасно підняти відповідний номер. Правильна відповідь – 1 бал.) / учасникам роздаються шаблони з цифрами/
Картка №2
І. Що таке фреска?
Будинок;
Книга;
Малюнок;
Картина.
ІІ. Якого кольору колір нашої держави?
Червоний;
Синьо-червоний;
Синьо-жовтий;
Жовто-блакитний.
ІІІ. Борисфен – це…:
Прут;
Дніпро;
Дунай;
Дністер.

Картка №1
І. Хто придумав слово „Історія ”?
Греки;
Римляни;
Єгиптяни;
Перси.
ІІ. Єгиптяни писали на:
Глиняних таблицях;
Папірусі;
Пергаменті;
Папері.
ІІІ. Скіфи – це племена, які жили у:
Північному Причорномор’ї;
Візантії;
Єгипті;
Римі.

Картка №3
І. Центр Європи розміщено в:
Україні;
Польщі;
Англії;
Франції.
ІІ. Ким був П.К-Сагайдачний?
Царем;
Князем;
Магнатом;
Гетьманом.
ІІІ. „Непереможну армаду” розгромлено у:
Х VІ ст.;
Першій половині Х VІ ст.;
Другій половині Х VІ ст..;
Х VІІ ст..


Слово надається ЖУРІ:…

«Славетна історія українського козацтва?»


Для учнів 8-9 класів

Мета: активувати і поглибити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі; виховання поваги до історичної спадщини рідного народу; формувати навички командної роботи.
Обладнання: Картки із завданнями, портрети гетьманів, бочечки з лото.
Учасники: ведучий 1(вчитель); ведучий 2 (учень); помічник;  команди учнів 8-9 класів по 5 учасників.

Ведучий 1: Осіннє свято Покрови встановлено на честь Божої Матері. Історія виникнення свята має глибоке коріння. Виникло воно ще в Х ст. у Візантії.
Саме 14 жовтня, в день Покрови Пресвятої Богородиці, з 1990 р. відзначається свято запорозького козацтва. Бо запорозькі козаки. особливо шанували Покрову. На Січі це свято було храмовим. Богородиця була їхньою заступницею в далеких походах, під її покровом вони не боялися ні розбурханої стихії, ні злих ворожих сил. Її зображення було вибите на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від її порога січовики вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів.
Ведучий 2: Саме восени на Покрову козаки часто проводили загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину. Першу церкву на честь Покрови запорожці побудували в 1659 р. на Чортомлицькій Січі. За свідченням Д.І.Яворницького, за час існування Січей було побудовано 13 церков Покрови Богородиці. Крім того, Покрова уособлювала ще й материнство – святе поняття для козаків.
Ведучий 1: Як писав Д.І. Яворницький: “… це свято для козаків мало подвійне значення, під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі; під Покровом Пріснодіви вони залишалися нежонатими, і свято виконували головний девіз святого життя – захист православної віри”.
Ведучий 2: Після зруйнування Січі запорожці захопили з собою за Дунай і образ Покрови.
            Тож ми пропонуємо,  вшановуючи  наше славне козацтво,  провести історичну вікторину і дізнатися, що ви пам’ятаєте про період Козаччини на Українських землях.
Отож, прошу команди приготуватися до змагань. Оберіть капітана команди.
Інтелектуально-розважальна гра
« Козацькими стежками»
(Для учнів 8-9 класів)


Мета: Розширення та поглиблення знань учнів про події з історії України козацької доби. Ознайомлення зі звичаями та устроєм козаків. Виховання любові до рідного народу, його культури.
Обладнання: Вишиті рушники та квіти, український народний одяг для ведучих, плакат з написом «Козацькому роду нема переводу», магнітофон.

                                             Хід гри
Ведучий:  Було колись – на Україні
                  Ревіли гармати;
                  Було колись – запорожці
                  Вміли панувати!
                  Панували,  добували
                  І славу і волю –
                  Минулося, осталися
                  Могили по полю.

Ведуча:  Більше ніж 500 років тому в українських степах за дніпровськими порогами, поселились перші козаки. Близько трьох століть вони боронили Україну від турків,  татар та інших ворогів.

Ведучий:  Відвага і хоробрість козаків були відомі в Європі. Багато славних синів українського народу навіки увійшли в історію України. Це і Дмитро Вишневецький, і Северин Наливайко, і Петро Сагайдачний, і Богдан Хмельницький.

Ведуча:  Запорізька Січ…Козаччина. Синонім свободи, людської і національної гідності, талановитості. Навіть у наші часи, якщо хочуть підкреслити вроду людини і кращі риси, то говорять, що вона з козацького роду.
Ведучий:  Любіть Україну, як сонце любіть,
                  Як вітер і трави і води,
                  В годину щасливу, і в радості мить,
                  Любіть у годину незгоди.
Ведуча:  Яка ж вона довга,
               В століття, у цілі віки
               Година незгоди, що люд український гнітила.
               Із сивої пам’яті сміло ідуть козаки,
               А шаблі мов блискавки,
               Сині жупани мов крила!
Демонстрація фільму «Українське козацтво»
Ведучий:  До звука звук, струна струні одвітна,
                  А всі одвітні серцю кобзаря.
                  А вже козацьке військо маком квітне
                   І спалахнула Хортиці зоря.
Ведуча: З віків страждань, з віків руїни
               Крізь кров’ю зрошені літа
               Встає нова моя Вкраїна,
               Моя Вітчизна золота!
Ведучий:  Встає прекрасна і незламна,
                  Назустріч сонцю із імли
                  Неначе мрія тих гетьманів,
                  Які за неї полягли.
Ведуча:  Майбутнє сучасної України – це її молодь, яка повинна знати і пам’ятати найвизначніші події з історії своєї держави.
Оскільки у народу, який немає минулого, не може бути і майбутнього.

Слово вчителя:  Ми зібрались у цій святковій світлиці, щоб згадати славні часи української історії. Змагатися у спритності, винахідливості та проявляти свої знання, будуть дві команди. А оцінювати наші конкурси буде козацька старшина у складі…(Представлення)
(команди заздалегідь готують назву та девіз команди)


І конкурс. „ Представлення команд ”.
Команди мають представити герб,  назву команди та девіз.

ІІ конкурс. „ Розминка ”
 Умови: представники команд по черзі виймають маленькі бочечки із великої бочки і, згідно з номерами, отримують питання вартістю в один бал. Та команда, яка витягне щасливий випадок, отримає три бали, якщо дасть правильну відповідь на запитання.

Питання на другий конкурс
Команда 1

Що означає слово – козак?  (вільний)
Як називалась рада, що збиралася для вирішення стратегічних питань, коли між старшинами не було одностайності?  ( чорна рада)
Які відомі українські танці народилися на Запоріжжі? (гопак, метелиця)
Як називалася столиця козацький земель? (Запорізька Січ)
Найвідоміша козацька страва.( куліш)
Кого на Січі називали козацьким джурою (чурою)? (помічника, учня, майбутнього козака )
Центральний орган управління Січі. (Кіш)
На яких музичних інструментах грали козаки? (кобза, скрипка, цимбали)
Як називали співця, хранителя бойової слави? (кобзар)
Автор першої української конституції. (Пилип Орлик)


Команда 2
Яку річку найбільше поважали запорізькі козаки? (Дніпро)
Як називали місце, де жили козаки? (курінь)
Що означає для козака слово «чайка»? (Човен)
Де відбулася перша битва в ході визвольної війни? (Під Жовтими Водами)
Холодна зброя з вигнутим лезом, яку виготовляли безпосередньо на Запорізькій Січі (шабля).
Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари)
Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам)
Як звали першого козацького гетьмана? (Дмитро Вишневецький)
Що козаки обов’язково будували на Січі? (Церкву)
Який колір мала січова корогва? (Малиновий)


ІІІ конкурс. „ Знавці ”
Питання для конкурсу 1

1. В історичній літературі за часів Козаччини (у XV-XVIII ст.) цю державу називали - Висока Порта. Країна, про яку йдеться, розташована між Чорним і Середземним морями, омивається Егейським морем, межує з Грузією, Іраном, Іраком і Сирією, а також з Грецією і Болгарією. Сьогодні це індустріально-аграрна країна.
Впродовж століть територія цієї країни (до 1923 імперії) зазнавала змін, а за деяких періодів ця країна безпосередньо межувала з Україною чи навіть володіла частиною українських земель.
Ця країна відігравала значну роль в історичному минулому українського народу,  в результаті діяльності якої сформувалося українське козацтво, особливо запорозьке.
Після отримання Україною незалежності відносини з цією державою розвивалися доволі інтенсивно. Активним був політичний діалог, співробітництво в рамках міжнародних і регіональних організацій. Показовим у цьому плані стало співробітництво в рамках Організації Чорноморського економічного співробітництва. Сьогодні ця країна займає друге місце серед імпортерів українських товарів.
Що це за країна?  Туреччина
 
2. Цей термін походить від арабо-турецького слова, що в перекладі означає паливода, порушник спокою, кочівник, розбійник і вживається в історичній літературі в двох значеннях.
1) на означення повстанського руху на Правобережній Україні в середині та другій половині XVIII ст.
2) службовець українських військових формувань часів Української національної революції 1917-20 рр.
Сьогодні цей терміном названо щорічний фестиваль бойового звичаю, започаткованого у 2008 році, ним (але в множинній формі) назвав себе український рок-гурт.  Гайдамака


Музичний твір, автор і походження якого не зясовані. Дійшов до наших часів завдяки сліпому бандуристу з м.Ромен Євгену Адамцевичу (1903-1972.), який публічно виконував його в другій половині 20 століття. Сучасного звучання набув після обробки для оркестру народних інструментів, яку в 1969 році здійснив народний артист України В.Гуцал. Вперше публічно прозвучав в цій обробці 12 квітня 1970 року, у виконанні Державного оркестру народних інструментів. Після гастрольної поїздки оркестру до Москви, де українська громада палко вітала звучання цього твору, цей твір наказом Москви був заборонений, як “буржуазно-націоналістичний”. Відтоді і аж до кінця 80 виконання його зі сцени, на радіо чи телебаченні було заборонено, всі записи на радіо та телебаченні були знищені. На початку 90-х років цей твір став неофіційним гімном національно-свідомої української громади, а згодом маршем Незалежної України.
Що це за твір? Козацький марш_

Каламар - чорнильниця. За козацькими традиціями набував значення одного з козацьких клейнодів. Каламар-клейнод завжди був похідним і становив собою виготовлений з бронзи або срібла чорнильницю, із завуженою горловиною, спеціальною кришечкою, а також із вушками, за які каламар підвязувався до пояса. Деякі кламарі були з’єднанні із продовгуватим футляром для пер.
Яку посаду приймав козак, якому передавався даний інструмент?
Військового писаря

Історія цього міста простежується з XII ст. У переліку держав та народів, які володіли ним, босморські правителі, римляни, Візантія, хазари, половці, генуезці. Турецькі завойовники у 1475 році назвали його Кефе. За часів козаччини в цьому місці розташовувався найбільший невольничий ринок, на якому татари продавали у рабство бранців, у тому числі і козаків, захоплених під час нападів на Україну. Козаки не раз здобували це місто, визволяючи своїх земляків.
Назвіть сучасну назву цього українського міста. Феодосія


Український народний танець, який був надзвичайно поширений серед козаків. Запальний, веселий, імпровізований, танець цей міг бути «парним», «трійним» - чоловік і дві жінки»; і навіть сольним. Існували наступні різновиди цього танцю (кубанський, терський і гуцульський). У наш час існує кілька концертних обробок цього танцю. Його елементи українські, російські та польські композитори використовують в операх та балетах.
Що це за танець? Козачок


Полковник черкаський, перший полковник української Визвольної армії, народний герой, щодо походження якого й до сьогодні ведуться суперечки. Командував Черкаський полком. Прославився у битвами під Жовтими Водами та Корсунем. Після Корсунської битви очолив окремий корпус, що самостійно діяв на Лівобережжі, а потім на Поділлі та на Київщині. У листопаді 1648 у складі війська Б.Хмельницького здійснив похід на Замостя (Польща). Прославився в битві за Львів. Під час облоги фортеці Замостя захворів на чуму і незабаром помер. Він є героєм кількох романів, зокрема сучасного письменника В.Кулаковського. У Львові йому споруджено пам’ятник, в Тернополі його ім’ям названо вулицю.
Хто це? Максим Кривоніс

Держава, що у 15-18 ст. існувала на території сучасної України на значній частині Північного Причорномор’я та Приазов’я, а також на пониззі Кубані (Росія). Незалежність цієї держави була проголошена Харджі-Гіреєм, та вже в 70-х роках 15 ст. держава стає васально залежною від Туреччини. Столицею держави було місто Бахчисарай. Вся історія держави – це історія безлічі грабіжницьких нападів його військ на українські, російські та польські землі. Лише за період з 1450 по 1556 військо даної держави 86 разів здійснювало напади на українські землі, грабуючи, випалюючи міста і села, захоплюючи в полон десятки тисяч бранців, яких потім продавали на невольничих ринках. Відтак, майже вся історія українського козацтва – це історія боротьби козаків з жителями цієї держави та її покровителями.
Назвіть назву цієї держави?  Кримське ханство

ІV. Конкурс  „ Ти – мені, я – тобі ”.

Умови: кожен із членів команди обирає собі суперника і ставить йому питання. Інші члени команди не мають права відповідати. (роздрукувати завдання)
V. Конкурс „ Гетьмани ”

Умови:  кожна команда має відповісти про якого гетьмана йде мова, заслухавши по черзі п’ять фактів про особу. Чим раніше команда дасть правильну відповідь, тим більше набере балів.
Команда
1 – Народився у родині заможного українського шляхтича (10 балів)
2 – навчався у Київському колегіумі, єзуїтській школі у Варшаві. Голландії, Італії, Німеччині і Франції (8 балів)
3 – Його вважали одним із найбільших і найбагатших феодалів Європи (6 балів)
4 – Був гетьманом України 1687 1709 рр.( 4 бали)
5 – за зраду Імператору Петру І йому оголосили анафему (2 бали)
// Іван Мазепа//
Команда
1 – Навчаючись в Острозькій академії найбільше цікавився військовою справою (10  балів )
2 – Походив з дрібного православного шляхетського роду Галичини. Гетьман 1610-1622 років (8 балів)
3 – під його проводом було здійснено вдалі походи проти турків, захоплено Кафу. (6 балів)
4 – Був на чолі козацького війська у битві під Хотином ( 4 – бали)
5 – прізвисько, на думку істориків, походить від слова „Сагайдак ” – футляр для лука і стріл, обтягнутий шкірою дикого козла (2 бали)
// Петро Конашевич –Сагайдачний//

VІ. Конкурс
Козацькі прислів’я для шостого конкурсу

Хто швидше доповнить прислів’я
За рідний край ... (і життя віддай).
Або перемогу добути, ... (або вдома не бути).
Кров не водиця, ... (проливати не годиться).
До булави треба ... (голови).
Де козак, ... (там і слава).
Степ та воля — ... (козацька доля)
Козацькому роду ... (нема переводу).
Береженого Бог береже, а козака ... (шабля стереже).
Хочеш спокою — ... (готуйся до бою).
Терпи, козаче, ... (отаманом будеш).
Коли стелиться доріжка, козакові... (не до ліжка.)
Хліб та вода — ... (козацька їда.)
Що нам холод,… (коли козак молод!)
Хто любить піч, … (тому ворог Січ).
Коли навколо вороги - то не життя, … (честь бережи)
VІІ. Конкурс художників
Умови По черзі - учасники команди малюють різні частини тіла козака (біля дошки)
Голову
Тулуб
Руки
Ноги
Атрибути


Підбиття підсумків та оголошення результатів. Нагородження переможців.































Для 4 конкурсу  „ Ти – мені, я – тобі ”
Команда1
Як називали козаків, що перебували на державній службі? (Реєстрові)
Якому гетьманові найбільше «дісталося» від істориків? (Іванові Мазепі)
З ім'ям якого гетьмана пов'язують створення козацької кінноти як роду військ? (Богдана Хмельницького)
Останній гетьман Запорозької Січі. (Кирило Розумовський)
Острів на Дніпрі, який належав до володінь Запорозької Січі (Хортиця)

Команда 2

Хто заснував Запорозьку Січ? (Дмитро Вишневецький)
Що було атрибутом козака? (Оселедець)
У якому місті за часів гетьманування Б.Хмельницького розташовувалася резиденція гетьмана? (У Чигирині)
За правління якого гетьмана в 1620 р. було відновлено Київську митрополію і всю православну ієрархію? (За правління Петра Сагайдачного)
Голова козацького уряду. (Гетьман)

Історичний калейдоскоп


Для учнів  середнього шкільного віку.
Мета: : закріпити знання з історії рідного краю, систематизація і контроль знань по вивчених темах; розвивати у школярів інтерес до вивчення історії, почуття колективізму і взаємовиручки.
Обладнання: комп’ютер, дидактичний матеріал, кульки із визначеннями.
Хід
Ведуча  
Мій край чудовий — Україна!
Тут народились я і ти .
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов'я.
Найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ,
Цвітуть волошки сині в житі,
Мій рідний краю, Україно,
Найкраще місце на Землі!
Пропонуємо вам взяти участь у грі "Історичний калейдоскоп"
Хто буде найактивнішим, найкмітливішим, найшвидшим буде присвоєне Звання "Кращий знавець історії України"
Розпочинаємо подорож рідним краєм.

На сцену виходить циганка
Циганка.
Бачу, бачу, в залі панує нездорова атмосфера(наводить підзорну трубу на зал). Ви всі потребуєте радикального лікування від депресії, агресії. Синдрому хронічного бажання збільшення канікул, зменшення кількості уроків. Алергії на навчальну діяльність…
Тут треба щось робити! Що ж нам зірки віщують?...

(Співає пісню «Гадалка» )
Тут щоденно проходять уроки
І перерви між ними летять
І щоденно всі діти додому
Після школи скоріше біжать.
Та ось раптом дзвінок пролунає –
І додому ніхто не піде,
Бо на сцені сьогодні змагання
із історії точно буде!
П-пів:
Ну що сказать, ну що сказать,
Влаштовані так діти
Їм лиш пограть, їм лиш пограть,
Їм лиш би порадіти
Їм лиш пограть, їм лиш пограть,
їм лиш би порадіти.

Щастя Вам наворожить циганка
І, звичайно, щасливий фінал,
Запитання, цікаві завдання
І суперника сильного Вам!
Тільки Ви лиш не падайте духом,
Не робіть собі лишніх Ви драм,
І в удачу свою Ви повірте
І всміхнеться вона тоді Вам!
П-пів:

Циганка. Зорі віщують, що зараз на сцені з’являться наші команди! (На сцену виходять команди). А ось і вони!
Ну, хіба можна після цього мені не вірити? А давайте я Вам ще й на долоні поворожу! (підходить до членів команд і дивиться на руки) Бачу, бачу! Змагання будуть цікаві. Одна з команд переможе! Але й інша не програє! Правду кажу! (сходить зі сцени)

          На сцену виходять ведучі:
Ведуча. Отже, розпочинаємо наше змагання, яке називається «Історичний калейдоскоп». Просимо привітати: команда 7 класу- «Мандрівники» та команда 6  класу – «Знавці історії».
Ведучий. Наше журі: (представлення журі

Перший конкурс називається «Привітання». Максимальна оцінка -5 балів.
(виступають команди)
Команда «Знавці історії»
Нашої перемоги прагнемо ми,
Як суха земля чекає води.
Ми мрієм завжди про хороший фінал
І хочемо розвеселити весь зал.
Ми вміємо грати і ждем перемоги
І ми не шукаєм легкої дороги.
Ми віримо в щастя й удачу в бою,
Фортуна покаже усмішку свою!
Нас не зупинити, нас не подолати,
Бо ми не прийшли, щоб від когось програти!
Але і суперників ми поважаємо
Їм всього найкращого щиро бажаємо.
Хай доля розсудить, хто з нас має фарт.
А всі суперечки хай стануть як жарт.
Капітан. Наша команда «Знавці історії» називається, і наш девіз усі зараз дізнаються:
Учасники. Вміємо, знаємо, можемо! Суперників всіх переможемо!

Команда «Мандрівники»
Різні в світі є країни,
Різні люди скрізь живуть
Ми всюди хочем побувати,
Бо всюди нас пригоди ждуть
Нам відкриються незвідані простори
І ми зробим нові відкриття.
В цьому книги, звісно, допоможуть,
Бо у них всі істини життя
В них відкриєм незнайомі землі
Й розгадаєм загадки зірок.
Бо для цього лиш бажання треба-
І лише зробити перший крок.
Ми сьогодні помандруєм в часі,
В подорож з собою всіх візьмем.
Віримо, що у змаганні перемогу
Ми на борт з собою заберем!

Капітан. Команда наша у дорогу вирушає, і в цьому нам девіз допомагає
Учасники. Завжди ідем до перемоги! І не звернемо з дороги!

Ведучий. А наступний наш конкурс „Краєзнавчий ”
Гра «Чи знаєте ви?»
Як називається ваша держава?
Яка найбільша річка України?
Як називається рідне село?
Які племена проживали в давнину на території краю?
На яке свято прикрашають оселю зеленню?
В яку ніч розквітає квітка папороті?
На яке свято печуть спеціальні кулічі?
Яке дерево служило матеріалом для письма?
9.   Що об’єднує цих людей?
а)   Д. Яворницький, М. Грушевський. (Історики)
        б)   Б. Мозолевський, В. Хвойка. (Археологи)
10.   Яке слово зайве?
а)   Монета, гривна, нумізматика, боністика, архів. (Архів)
б)   Речові джерела, археологи, міфи, князь, книги. (Книги)
в)   Герб, мантія, тризуб, геральдика, атлас. (Атлас)
   г)   Палеографія, пергамент, папірус, пектораль, писемні пам’ятки. (Пектораль)

Ведучий.       Наступний конкурс називається «Зрозумій мене».
Я запрошую по одному представнику від кожної команди.
Ведуча.  На нашому дереві порозуміння є кульки із поняттями. Ви повинні взяти кульку, прочитати слово і пояснити його значення, не вживаючи спільнокореневих слів. Час буде обмежений. Чим більше ви встигнете пояснити слів протягом двох  хвилин, тим більше балів отримаєте. За одне вгадане слово 1 бал. Отже, першою починає команда «Знавці історії» (засікає час)….
Прошу Мандрівників підготуватись. Час пішов….
(Слова: князь, гетьман, козак,фортеця, селянин,Запорізька Січ,шабля, рушниця,козацька чайка,літопис,щит, лук, клейноди, шляхта, султан, язичництво, середньовіччя, музей, хан,землеробство,кріпацтво, данина, Великі Географічні відкриття,утопія,колонізація,рицар, васал,сеньйор,угода,повстання. )
Ведучий.  Наступни конкурс „ Складіть слово ”

Командам видаються конверти, в яких знаходяться букви, кожній команді треба скласти 5 слів і дати їм визначення (Історія, Археологія, Нумізматика, Геральдика, Хронологія, Топоніміка, Сфрагістика, фреска,  мозаїка, пергамент)
Ведучий.     Гра «Рибки»
Діти по черзі ловлять рибок з написаними датами й одразу дають відповідь, яке це століття?.......
Ведучий. Умови наступного конкурсу під назвою «Хто кого?» такі:
Ведуча. Ми зачитуємо запитання, на які команди повинні дати відповідь.
Ведучий. Відповідає команда, представник якої першим вийшов до мікрофону. Якщо відповідь неправильна, суперники можуть дати свій варіант. Кожна правильна відповідь оцінюється 2 балами. Отже увага! Запитання.
Ведуча.
1.Базарні шахраї на Русі у своїх справах прибігали до різних вивертів, начебто бажаючи потішити народ, брали в одного із людей який-небудь предмет і починали водити ним круг пальця, начебто будуть показувати фокус. Глядачі, чекаючи на фокус, втрачали пильність. А в цей час друзі злодіїв обкрадали людей. Який вислів з’явився у народі у зв’язку із цим злодійським вивертом?
(обвести навколо пальця)

Ведучий.
2. За старих часів на Русі були народні умільці (в лапках), які мистецьки вирізали з дерева царські печатки і, ясна річ, займалися підробкою документів. Як називалися підроблені документи і дерево?
(липа, липові)

Ведуча.
3.Шапка Мономаха була виготовлена східними майстрами. Зверху вона прикрашена хрестом, а знизу оброблена хутром. Хутром якого звіра?
(соболя)

Ведучий.
4.Словосполучення «майстер на всі руки» знають усі. Це – людина, яка багато чого вміє, у якої «золоті руки». Цей вираз в наш час став узагальненим, а раніше майстром на всі руки називали умільця цілком конкретної професії. Що робив цей професіонал?
(рукавички)
Ведуча:
5.Одного разу Арістотелю віддали у навчання дуже балакучого чоловіка. Чоловік запитав про те, яку плату візьме з нього вчитель. На що Арістотель відповів: «Вдвічі більшу, ніж з інших». Учень поцікавився: «Чому?» Філософ відповів: «Тому що з тобою має бути подвійна робота: перш, ніж навчити тебе говорити, тебе треба навчити…..» Продовжіть мудру думку Арістотеля.
(мовчати)

Ведучий. 6. Одна людина причепилася до Арістотеля з нудною і довгою розповіддю. Потім запитала філософа, що мовчав: «Я не стомив тебе?» Арістотель відповів: «Ні! Я……….» продовжіть думку філософа.
(я тебе не слухав)


Гра «Історична вікторина»
а)  Людина, що займається історією.
б)  Наука, що вивчає історію за речовими джерелами.
в)  Запис подій за роками.
г)  Сфрагістика — … .
д)  Речові джерела — … .
е)  Види історичних джерел: … .
ж)  Основними заняттями слов’ян були … .
з)  Палеографія — … .
і)  Предки українського народу —  … .
к)  Українські гроші — … .
л)  Матеріал для письма в Україні — … .